Od 31 sierpnia 2023 roku będzie obowiązywało zwolnienie z 2% podatku PCC na zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego z rynku wtórnego.

26 maja 2023 r. Sejm uchwalił Ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 31 lipca 2023 roku.

Zgodnie z jej treścią z 2% podatku od czynności cywilnoprawnych tak zwanego PCC zwolniona będzie sprzedaż prawa własności lokalu mieszkalnego, prawa własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna (osoby fizyczne), która nie posiadała wcześniej prawa do innej nieruchomości mieszkalnej, chyba że udział ten nabyła w drodze dziedziczenia i nie przekracza lub nie przekraczał on 50%. Zwolnienie obowiązuje od dnia 31 sierpnia 2023r.

W skrócie - kto 31 sierpnia 2023 roku lub po tej dacie kupi pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny na rynku wtórnym nie zapłaci 2% podatku PCC.

Chcesz sprzedać, kupić lub wynająć nieruchomość?

Skontaktuj się z nami - Pomożemy Ci jak Przyjacielowi :)

tel. 12 260-21-50
e-mail: biuro@danax.pl