Jedną z opcji inwestycyjnych jest zakup domu z rynku wtórnego. Mowa tu o budynku sprzedawanym przez poprzedniego właściciela. Jakie są różnice między rynkiem wtórnym a pierwotnym? Dlaczego transakcje na linii nabywca-nabywca mogą okazać się korzystniejsze? Dowiesz się tego z dalszej lektury tego tekstu!

Zakup domu z rynku wtórnego – na czym polega?

Na czym polega zakup domu z rynku wtórnego? Jest to po prostu inwestycja w nieruchomość znajdującą się już w rękach innego inwestora. W przypadku rynku pierwotnego mieszkania i domy kupuje się bezpośrednio od dewelopera odpowiedzialnego za budowę obiektów lub spółdzielni powołanej w celu zarządzania lokalami. Na rynku wtórnym może ogłosić się każdy. W miastach wojewódzkich takich jak Kraków, domy na sprzedaż są więc dostępne w naprawdę sporej liczbie.

Zalety zakupów na rynku wtórnym

Kupno domu z rynku wtórnego może okazać się znacznie bardziej opłacalne niż inwestycja w nieruchomość prosto od dewelopera. Ten rodzaj inwestycji posiada wiele zalet. Warto wspomnieć, chociażby o tym, że rynek wtórny jest znacznie większy od pierwotnego, w związku z czym oferuje on więcej możliwości. Wybór dostępnych domów jest po prostu większy i nabywcom łatwiej jest znaleźć budynek dopasowany do ich potrzeb. Mowa tu zarówno o kwestii lokalizacji czy metrażu, jak i cenie nieruchomości. Dom z rynku wtórnego jest zazwyczaj tańszy od swojego nowego odpowiednika. Czasami jednak niska cena może wiązać się ukrytymi wadami domu czy mieszkania. Na co zwrócić uwagę przy kupnie domu z rynku wtórnego? Tego dowiesz się w dalszej części tekstu.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest wspomniana już lokalizacja. Na rynku wtórnym nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń, ponieważ ludzie cały czas sprzedają i kupują domy – także te położone w atrakcyjniejszych dzielnicach. Na rynku pierwotnym zazwyczaj nie ma możliwości kupna takiej nieruchomości, ponieważ w centrach miast nie ma już miejsca na nowe inwestycje. Jeśli więc chcesz mieszkać bliżej centrum miasta, to kupno domu z rynku wtórnego będzie dla Ciebie znacznie lepszym rozwiązaniem. Przy okazji możesz sprawdzić mieszkania na sprzedaż w mieście Kraków. Dostępne są zarówno lokale na obrzeżach miasta, jak i na krakowskim Starym Mieście.

Rynek wtórny – na co warto zwrócić uwagę?

Nie jest jednak tak, że rynek wtórny jest pozbawiony jakichkolwiek wad. Mieszkania i domy z drugiej ręki bywają dość mocno zniszczone, Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu z rynku wtórnego? Należy dokładnie zweryfikować stan techniczny nieruchomości. Może się bowiem okazać, że koszty potencjalnego remontu sprawią, iż inwestycja nie będzie opłacalna, pomimo atrakcyjnej ceny oferowanej przez sprzedającego. Co jeszcze warto sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego? Ważny jest z pewnością stan wszelkich instalacji. Konieczność naprawy ogrzewania, wentylacji czy wykonania prac hydraulicznych może wiązać się ze sporymi kosztami.

O co dodatkowo pytać przy kupnie domu z rynku wtórnego? Należy również odpowiednio dopilnować kwestii formalnych związanych z dokumentacją i zweryfikować, czy sprzedający nieruchomość nie ma zaległości np. wobec spółdzielni. Jest to jeden z powodów, dla których warto podjąć współpracę z agencją zajmującą się tymi kwestiami profesjonalnie. 

Podatek PCC – o tym warto pamiętać!

Decydując się na zakup domu z rynku wtórnego należy pamiętać o konieczności zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% rynkowej wartości nieruchomości. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niewiele, jednak przy wciąż rosnących cenach domów i mieszkań, końcowa kwota do zapłaty może być niemała. Warto więc uwzględnić konieczność opłaty podatku przed podjęciem decyzji o inwestycji w daną nieruchomość. 

Skorzystaj z usług profesjonalistów!

Jeśli chcesz zainwestować w dom z rynku wtórnego, to nasze biuro nieruchomości w Krakowie jest do Twojej dyspozycji. Wykwalifikowana i doświadczona kadra agentów czeka na Twój telefon bądź wiadomość. Chętnie pomożemy Ci znaleźć odpowiednią inwestycję i zajmiemy się kwestiami formalnymi, w taki sposób, by całość przebiegła bezpiecznie i bezproblemowo. 

 

Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?

Skontaktuj się z nami - Pomożemy Ci jak Przyjacielowi :)

tel. 12 260-21-50
e-mail: biuro@danax.pl