Chcesz kupić lub sprzedać mieszkanie i zastanawiasz się, czy warto powierzyć to zadanie pośrednikowi? Dowiedz się, za co odpowiada biuro nieruchomości, jakie korzyści zapewnia oraz czy warto zdecydować się na usługi agenta. Nasz artykuł odpowie na nurtujące cię pytania — zapraszamy do lektury!

Za co odpowiada biuro nieruchomości?

Praca pośrednika nieruchomości jest często kojarzona ze sprzedażą mieszkania, ale taka osoba świadczy także inne usługi. Agencja nieruchomości zazwyczaj realizuje takie zadania jak zakup, sprzedaż czy najem różnego rodzaju nieruchomości. A więc biuro to nie tylko sprzedaż nieruchomości mieszkaniowych, ale również obrót działkami, lokalami użytkowymi czy powierzchniami magazynowymi. Do usług pośrednika należy często również współpraca z innymi specjalistami, takimi jak doradcy kredytowi czy notariusze.

Biuro ustala stan prawny nieruchomości, przygotowuje dokumentację informacyjną i zdjęciową, a także wystawia ogłoszenia. Warto skorzystać z usług agentów, ponieważ można przy okazji uzyskać darmową pomoc w oszacowaniu wartości rynkowej nieruchomości. Ponadto przedstawiciel biura nieruchomości zajmuje się kwestiami formalnymi, okazaniem mieszkania oraz spotkaniami z zainteresowanymi najemcami lub kupcami.

Agent nieruchomości — czy warto skorzystać?

Do korzystania z usług agenta nieruchomości przekonuje przede wszystkim argument oszczędności czasu. Taki pośrednik pomaga w wyręczeniu z często kłopotliwych i czasochłonnych zadań. Oznacza to, że nie musisz samodzielnie wystawiać ogłoszenia w sieci, obsługiwać komunikacji z zainteresowanymi osobami, prezentować nieruchomość,  co często bywa stresujące. Wszystkie te obowiązki przejmuje agent nieruchomości — zajmuje się wówczas całą komunikacją z potencjalnymi kupującymi oraz czynnościami organizacyjnymi do przygotowania umów (przedwstępnej czy końcowej). To szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób zabieganych lub niedoświadczonych w sprzedaży czy kupnie nieruchomości, a także komfortowe przy wynajmie mieszkania.

Współpraca z biurem nieruchomości to również gwarancja bezpieczeństwa. Z pomocą agenta można mieć pewność, że transakcja przebiegnie w prawidłowy sposób. Doświadczenie agencji oraz obowiązkowa polisa OC w odpowiedni sposób zabezpieczą Twój majątek.

Agent nieruchomości dysponuje również dobrą znajomością lokalnego rynku, dzięki czemu może szybko i sprawnie zawęzić listę potencjalnych interesujących Cię ofert.

Jak wygląda sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości?

Proces sprzedaży składa się z następujących etapów:

  1. Zawarcie umowy pośrednictwa, oględziny nieruchomości, sporządzenie opisu i wykonanie fotografii. Umowa pośrednictwa tzw. otwarta (bez wyłączności) umożliwia sprzedaż we własnym zakresie lub poprzez inną agencję. Umowa pośrednictwa na wyłączność oznacza całkowite powierzenie sprzedaży jednemu biuru nieruchomości, jednak w praktyce zapewnia dużą większą skuteczność, gdyż w tym przypadku biuro ma możliwość zbudowania wizerunku oferty, ma kontrolę nad całym procesem marketingowym i sprzedażowym, a środki przeznaczone na promocję oferty są znacznie większe. Prowizja w obu typach umowy zazwyczaj wynosi w przedziale 2-4% wartości nieruchomości, w zależności od rodzaju nieruchomości. 
  2. Wykonanie profesjonalnej sesji fotograficznej, wirtualnej wizyty,  prezentacji z drona — wykonywane w zależności od rodzaju nieruchomości, a także warunków zawartej umowy pośrednictwa.
  3. Sporządzenie profesjonalnej oferty zaopatrzonej w fotografię i dodatkowe multimedia. 
  4. Wysyłanie oferty do osób zainteresowanych, uruchomienie marketingu oferty. 
  5. Komunikacja z osobami zainteresowanymi oraz prezentacje mieszkania. 
  6. Pomoc w ustalaniu warunków transakcji i czynności organizacyjne do umowy przedwstępnej. 
  7. Zawarcie umowy przedwstępnej. 
  8. Czynności przygotowujące do umowy sprzedaży — przygotowanie aktualnej dokumentacji nieruchomości i zorganizowanie umowy sprzedaży w Kancelarii Notarialnej.
  9. Zawarcie umowy sprzedaży, realizacja zapłaty za mieszkanie.
  10. Przekazanie mieszkania i sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. 

Chcesz skorzystać z usług biura nieruchomości? Sprawdź naszą ofertę:

Chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość?

Skontaktuj się z nami - Pomożemy Ci jak Przyjacielowi :)

tel. 12 260-21-50
e-mail: biuro@danax.pl