Mieszkanie dla rodziny – na jakie się zdecydować i na co zwracać uwagę podczas zakupu? Wybór miejsca do życia to poważna decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Zwłaszcza gdy planujesz powiększyć rodzinę lub już się ona powiększyła. Wybór zbyt małego lokum może przysporzyć wielu kłopotów, a zbyt duże mieszkanie może generować zbędne koszty. Jednak metraż to nie jedyna rzecz, na którą powinniśmy zwracać uwagę, decydując się na zakup. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wybrać mieszkanie dla rodziny. 

Mieszkanie dla rodziny – skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Samodzielne szukanie mieszkania jest trudne i wymaga poświęcania dużej ilości czasu. Nie zawsze jesteś w stanie wygospodarować na ten cel tyle, ile potrzeba. W konsekwencji zamieszkanie w nowym miejscu odkłada się w czasie. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego biura nieruchomości takiego jak Danax, które zajmie się wyszukiwaniem ofert dostosowanych do Twoich potrzeb. W naszej ofercie znajdują się również:

Mieszkanie dla rodziny – na co zwracać szczególną uwagę?

Jakie powinno być mieszkanie dla rodzin? Przed wyborem odpowiedniego lokum musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jedne są dość oczywiste, ale nie wszystkie. Przemyśl przede wszystkim:

  • metraż;
  • rozkład;
  • lokalizację;
  • piętro.

Metraż – jak duże powinno być mieszkanie?

Wielkość mieszkania to jeden z najważniejszych czynników dla kupujących. Warto pamiętać, że każdy z domowników powinien mieć swoją przestrzeń do odpoczynku. Dzieci powinny mieć swoje pokoje, a rodzice osobną sypialnię, która zagwarantuje im intymność. Warto również zdecydować się na mieszkanie dla rodziny ze wspólnymi przestrzeniami takimi jak salon czy kuchnia, które pozwolą na pielęgnowanie relacji z bliskimi. Decydując się na zakup mieszkania, warto również spojrzeć w przyszłość i zastanowić się, czy planujesz jeszcze powiększać rodzinę, czy też nie. Jeżeli tak, to mieszkanie musi być na to przygotowane, bo inaczej po kilku latach trzeba będzie szukać innego. Jakie mieszkanie dla 3, 4 lub 5-osobowej rodziny wybrać? Dla trzech osób niezbędne minimum to mieszkanie dwupokojowe. Każdy z domowników będzie mieć swoją przestrzeń do odpoczynku i relaksu. W przypadku większy rodzin często trzeba podjąć decyzję czy zdecydujesz się na mieszkanie z mniejszymi pokojami, ale z ich wystarczającą ilością dla każdego domownika lub na większe pokoje, ale mniejszą ich ilość.

Rozkład – musisz o nim pamiętać

Gdy wybierasz mieszkanie dla dużej rodziny, rozkład może wydawać Ci się mało istotny. Jednak jest on bardzo ważny, by zapewnić odpowiedni komfort. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy w mieszkaniu nie ma przechodnich pokoi. To bardzo niewygodne rozwiązanie, które sprawia, że ciężko zachować w domu prywatność. Przechodzenie przez pokój dzieci po to, by wieczorem skorzystać z toalety, może się skończyć tym, że za każdym razem będą się one budzić. Najlepszym rozwiązaniem dla mieszkań jest salon lub salon połączony z kuchnią w centrum, z którego wchodzi się do pozostałych pomieszczeń.

Lokalizacja – sprawdź okolicę mieszkania

Mieszkanie dla rodziny z dzieckiem czy bez winno również znajdować się w dobrej lokalizacji z łatwym dostępem do komunikacji miejskiej. Bliskość przychodni, przedszkoli, żłobków czy szkół sprawi, że organizacja codziennego życia będzie o wiele łatwiejsza. Warto też wybrać miejsce, które będzie w pobliżu zieleni i gdzie nie będzie dużego hałasu.

Piętro – mieszkanie z windą czy bez?

Mieszkanie dla rodziny z małymi dziećmi powinno mieć windę. Dzięki temu o wiele łatwiej dostaniesz się z wózkiem do domu. Wchodzenie nawet na trzecie piętro po schodach z dzieckiem w wózku może być uciążliwe. O wiele łatwej będzie skorzystać z windy. Przyda się ona również podczas powrotu do domu z ciężkimi zakupami. Winda wydaje się być szczegółem jednak w niektórych sytuacjach życiowych jest dużym ułatwieniem.

Podsumowanie 

To jaki metraż dla 3,4 czy 5-osobowej rodziny wybrać, zależy w dużej mierze od wymagań jej członków. Jednak faktem jest, że każdy w mieszkaniu powinien mieć własną przestrzeń na przykład do odpoczynku czy nauki. Ważne jest również to, by dokładnie przeanalizować rozkład mieszkania i sprawdzić, czy z każdego pomieszczenia łatwo można dostać się do łazienki. Wybierając mieszkanie dla rodziny, warto mieć również na uwadze lokalizację i piętro. Przed decyzją przeanalizuj wszystkie te aspekty, a na pewno wybierzesz idealne mieszkanie dla swojej rodziny.