Zastanawiasz się, od czego zależy średnia cena mieszkań? Rynek nieruchomości jest bardzo złożony, dlatego też na końcową kwotę wpływa wiele czynników. Z większości z nich nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego też z tego artykułu dowiesz się, jak są ustalane ceny nieruchomości.

Średnia cena mieszkań – od czego zależy?

W Danax znamy się na nieruchomościach. W naszej ofercie znajdziesz między innymi:

Mamy wieloletnie doświadczenie w branży, dzięki czemu potrafimy analizować rynek. Obserwujemy również ceny mieszkań na przestrzeni lat. Przestawimy czynniki, które wpływają na ceny mieszkań. Są to:

  • wielkość mieszkania;
  • rynek;
  • koniunktura na rynku;
  • stan mieszkania;
  • stan techniczny budynku;
  • kondygnacja;
  • lokalizacja. 

Wielkość mieszkania

Oczywiście im większe mieszkanie, tym więcej będzie kosztować. Mogą się jednak pojawić różnice w cenach lokali, które mają taki sam metraż. Wynika to z dodatkowych czynników, takich jak lokalizacja, układ pomieszczeń i kondygnacja.

Rynek

Średnia cena mieszkań będzie również różna na rynku pierwotnym i wtórnym. Nowe mieszkania będą droższe od tych, które znajdują się w starszych blokach. Jednak mieszkania w zabytkowych i odnowionych kamienicach mogą mieć podobną cenę do lokali z rynku pierwotnego, ponieważ w ich przypadku głównym czynnikiem wpływającym na cenę jest lokalizacja. Jeżeli chcesz kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, to warto rozejrzeć się za tymi, które są oferowane przez deweloperów, ponieważ ich ceny są niższe od rynkowych.

Koniunktura na rynku

Jakie są inne czynniki wpływające na wartość nieruchomości? Warto brać pod uwagę również koniunkturę na rynku. To zewnętrzny czynnik, który zależy od tego, czy rynek nieruchomości przeżywa spadek czy nie. Różnice w tym przypadku są bardzo duże. Zmiany cen przez ten czynnik często są też ciężkie do przewidzenia.

Stan mieszkania

Na średnią cenę mieszkań wpływa również stan lokalu. To pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę kupujący. Jeżeli mieszkanie jest odnowione, to siłą rzeczy, będzie miało wyższą cenę, ponieważ nie wymaga już remontu.

Stan techniczny budynku 

W stan techniczny budynku wlicza się wygląd zewnętrzny oraz to, jak działa jego administracja

Kondygnacja

W nowych budynkach mieszkania na wyższych kondygnacjach cieszą się większą popularnością ze względu na widok, przez co ich cena jest wyższa. W budynkach z rynku wtórnego, w których nie ma windy, sytuacja jest odwrotna.

Lokalizacja 

To niemal najważniejszy czynnik podczas zakupu mieszkania. Im bliżej centrum, tym ceny wyższe. Jednak na średnią cenę mieszkań w przypadku lokalizacji wpływa też ilość połączeń komunikacyjnych, bogata infrastruktura i parki.

Podsumowanie

Średnia cena mieszkań to wypadkowa wielu czynników. To, ile wydamy na lokal, zależy między innymi od powierzchni mieszkania, rynku, z jakiego pochodzi, stanu, lokalizacji i tendencji na rynku. Warto znać wszystkie te czynniki, by podczas zakupu móc przeanalizować, czy dana oferta nie ma zawyżonej ceny.